סטודיו לב ארי
עימוד ספרים • עיצוב כריכות

עימוד ספר לדפוס

עימוד הספר שלך חשוב לא פחות מעיצוב העטיפה שלו. עיצוב ספר או עימוד ספר בצורה מקצועית מעביר את הסיפור שלך בצורה הטובה ביותר, לא משנה אם הספר שלך הוא רומן, ספר מתכונים או ספר ילדים, הקורא חייב להתמצא ולנווט ללא מאמץ בין הדפים.
השקעת חודשים אולי אפילו שנים בכתיבת הספר שלך, ראוי שיהיה מסוגנן ומעומד באופן נעים לקריאה והבנה.

האם אי פעם לקחת ספר ולפני שבכלל הגעת לעמוד השני, הנחת אותו? לא בגלל שהתוכן רע, אלא רק בגלל שהוא נותן לך הרגשה רעה? זה כנראה בגלל שהספר לא עבר עימוד מקצועי.

כשבני אדם קוראים מוחותיהם מעבדים את תוכן הספר, אך גם מעבדים מידע חזותי באופן לא מודע.

האם אתם יכולים לקרוא במהירות את העמוד? האם כותרת הפרק מושכת את העין? האם הטקסט קטן מדי או גדול מדי? או במילים אחרות, האם הספר קריא? עד כמה שזה נשמע מוזר, לכל אותם גורמים יש השפעה עצומה על האופן שבו אנשים יעריכו את הספר שלכם.

עימוד הוא אחד מהדברים שאנשים אף פעם לא שמים לב אליהם… עד שזה שגוי.

זה אולי נראה לא הוגן בשבילך להשקיע כל כך הרבה זמן בכתיבת ספר, רק כדי שהקורא יניח אותו בצד בגלל משהו כמו גודל או סוג הגופן, אבל זה קורה כל הזמן ועימוד תקין הוא אחד הגורמים העיקריים שמפרידים בין ספרים שנראים טוב, לספרים שנראים רע מאוד.

עימוד מבוצע היטב משפר את הקריאות על ידי שימוש בבחירות גופנים מתאימות, מרווח אופטימלי והיררכיה יעילה. פעולות אלו מבטיחות שהקורא יוכל לעקוב בקלות אחר הטקסט, ולמנוע עומס עיניים ועייפות. טיפוגרפיה ברורה וטקסט קריא תורמים גם הם להבנה טובה יותר ולעיסוק בתוכן.

יסודות העימוד

עימוד במקור הוא סידור טקסט בדף. אך במשך השנים וההתפתחות הטכנולוגית נוספו גם החלטות לגבי הגופן, גודל הגופן, מרווח שורות, מרווח בין פסקאות ואלמנטים אחרים המשפיעים על הקריאות והמראה של הטקסט.

אחת ההחלטות החשובות ביותר בעימוד היא בחירת גופן מותאם. לגופנים שונים יש אישיות שונה ויכולים להעביר מצבי רוח ורגשות שונים. לדוגמה, גופן סריפי קלאסי כמו Times New Roman יכול לשדר תחושה של מסורת ופורמליות, בעוד שגופן סריפי מודרני כמו Helvetica יכול לשדר תחושה של מודרניות ופשטות. גודל הגופן הוא שיקול חשוב נוסף בתהליך העימוד. יש לבחור את גודל הגופן בהתאם לשימוש המיועד ולקהל היעד. לדוגמה, גודל גופן גדול עשוי להתאים לספר ילדים, בעוד שגודל גופן סטנדרטי יתאים לספרי קריאה וגופן קטן עשוי להתאים יותר למדריך טכני.

הזחה, מרווח בין שורות ומרווח בין פסקאות גם הם קריטיים לקריאות המסמך. מרווח קטן מדי בין שורות או פסקאות עלול לגרום לטקסט להיראות צפוף וקשה לקריאה, בעוד שמרווחים גדולי מדי עלולים לגרום לטקסט להיראות מפורק וקשה לעקוב. הזחה היא דרך קלה לשמור על רצף קריאה ללא מרווח מיוחד בין הפסקאות.

אתם יותר ממוזמנים לבלוג שלנו, שם תוכלו ללמוד בהרחבה על עימוד ספרים ואלמנטים נוספים בעיצוב ספרים.

שלבי עימוד ספר בסטודיו לב ארי

להכיר את הספר שלך

נשוחח בטלפון ונערוך הכרות, נדבר על הספר שלך, נדון בז'אנר הספר, המגדר שאליו הוא משוייך, קבוצות גיל וכדומה. כמו כן, נשוחח על חומרי הגלם במטרה לבצע תיאום ציפיות לפני תחילת העבודה.

החומרים הבאים יתקבלו לצורך הצעת המחיר ועבודה על הספר:

טקסט הספר בפורמט Word לאחר עריכה והגהה לצורך מתן קרדיטים אתם תרשמו את שם הספר, שמות: הסופר, העורך, המגיהה, המתרגם, המאייר במידה ויש צורך, ההוצאה לאור אם יש, הגדרות של זכויות יוצרים. כמו כן, אנו נבקש מספר ISBN או דאנאקוד, לוגו של ההוצאה לאור במידה ויש. אם יש ברשוכם חומרים כגון תמונות, איורים, צילומים או חומרים גרפיים אחרים אנא שלחו אלינו בדוא"ל. במידה ויש ברשותכם צילומים או מסמכים אשר לא בפורמט דיגיטלי ויש צורך לסרוק אותם, ניתן ליצור איתנו קשר ונדריך אתכם כיצד מומלץ לסרוק כדי שיצא באיכות טובה.

נתוני דפוס

לצורך עימוד הספר נצטרך לקבל את מידות פנים הספר. נוכל להציע לכם כמה מידות סטנדרטיות אשר מתאימות לצרכים שלכם ולסוג הספר. ישנם נתוני דפוס נוספים וניתן ללמוד עליהם בקישור המצורף, אך לצורך דוגמת עימוד ניתן להסתפק במידת העמוד בלבד.

דוגמת עימוד לספר

אנו ניצור דוגמת עימוד של כמה דפים ראשונים מהספר ונשלח לכם בדוא"ל קובץ לביקורת ושינויים. בדוגמת העימוד תוכלו לראות מספר עמודים מעוצבים בצורה מקצועית, לאחר שהתאמנו עבורכם עיטורים, גופנים, ריווח, הזחה ועוד. בשלב זה אתם יכולים לבקש שינויים לדוגמה כמה פעמים שתרצו עד לשביעות רצונכם, לאחר מכן אתם תאשרו את דוגמת העימוד ואנו נעמד את כל הספר באותה הצורה שאושרה.

עימוד הספר

לאחר שאושרה דוגמת העימוד, אנו נעמד את כל הספר עם העיצוב הסופי ונשלח לכם קובץ PDF לצורך סימון תיקוני הגהה ושינויים במידת הצורך.

ספר מוכן לדפוס

לצורך הדפסת דוגמה אנו ניצא עבורכם קובץ מוכן לדפוס, אך לפני הדפסת מהדורה מלאה חשוב מאוד לבצע הדפסת ניסיון או בשמות נוספים "עותק שמש" וגם "עותק דוגמה".
נוכל להמליץ לכם על בתי דפוס שיתאימו לסוג ההדפסה ולכמות הספרים המודפסים הרצויה.

תיקונים לפני הדפסת מהדורה נוספת

במידה וישנם תיקוני הגהה ועריכה לעשות לפני הדפסת מהדורה נוספת, תוכלו לסמן על גבי קובץ הדפוס את השינויים המבוקשים ואנו נתקן ונשלח לכם קובץ מעודכן. (כרוך בתשלום)

זה מאוד תלוי בסוג הספר ואורכו, אבל לרוב שבועיים זה זמן שמספיק לעמד את הספר ומאפשר לסופר לבדוק את העימוד לפני אישור להדפסה. 

בשלב זה אנחנו לא מכינים ספרים דיגיטליים, אך אנו משתפים פעולה עם כל הספקים שמכינים כאלו, כולל אתר 'עברית' ונקשר ביניכם בשמחה.

כמובן שכן 🙂
יש לנו כמה בתי דפוס מומלצים בכל הארץ. לפי סוג ההדפסה המבוקשת, נוכל להמליץ לכם על בית דפוס קרוב עליכם, או על בית דפוס שעושה משלוחים עד הבית.

העלות לעימוד ספר משתנה לפי סוג הספר, אורכו וכמות הגרפיקה שיש לעצב. עימוד ספר פרוזה יעלה מעט יחסית, לעומת ספר מתכונים שכמות העיצוב הנדרש בו היא גדולה ובהתאם גם המחיר.
ראיתם כבר את המחירון שלנו?

דילוג לתוכן