סטודיו לב ארי
עימוד ספרים • עיצוב כריכות

מה צריך לבדוק כאשר מקבלים את העימוד

בעמוד זה ניתן לקבל טיפים והמלצות לעימוד תקין עם דוגמאות, תמונות והסברים מפורטים. גם אתם יכולים לבדוק האם העימוד שלכם נעשה בצורה תקינה ומקצועית.

שורות יתומות ואלמנות

שורה יתומה ושורה אלמנה

שורה אלמנה היא שורה אחרונה בפסקה, המועברת לבדה לראש העמוד הבא.

שורה יתומה היא שורה ראשונה בפסקה, הנשארת לבדה בסוף העמוד הקודם.

נחלים לבנים בין המילים

"נחלים" ו"חורים" בין המילים הם תופעה שאולי נתקלתם בה במהלך הקריאה בספרים שונים, ואתם בהחלט לא רוצים אותה בספר שלכם. הם נוצרים כתוצאה מבעיית הגדרות פסקה בתוכנה שבה מעמדים וחשוב לשים לב לכך לפני ובזמן תהליך העימוד.

דוגמה לפסקה עם ריווח תקין

דוגמה לפסקה עם ריווח לא תקין

דוגמה עם סימון ריווח לא תקין בפסקה

שילוב בין שפות

במידה ובספר מופיעה יותר משפה אחת, חשוב מאוד לשים לב לשימוש בפונטים שיתאימו זה לזה. על מנת ליישם את הטכניקה כראוי, יש להגיע לכדי הבנה כי פונט מסוג "סריפי" בעברית חייב להופיע בהתאמה עם פונט "סריפי" בשפה האנגלית (או בכל שפה זרה אחרת), ישנה עדיפות לאותה משפחה של פונטים במידה והאפשרות קיימת. אותו העקרון נוגע לסוג ה–"סאן סריפי", פונט "סאן סריפי" בעברית חייב להכתב בצוותא עם פונט "סאן סריפי" באנגלית ועדיף מאותה משפחה של פונטים במידה והדבר אפשרי.

החלק הירוק בתמונה המצורפת, מייצג את השילוב הנכון והרצוי ובחלק האדום, מאידך, ניתן להבחין בחוסר ההתאמה של סוג הפונט.

מספור בטקסט

במקרים שונים בתהליך הכתיבה, ישנו שימוש במספור לטובת הצגת רעיון או סדר חשיבות מסויים. על כן, יש להקפיד על הצבה מסודרת בהתאם למיקום הטקסט והמספרים.

בחלק הירוק והתקין שבתרשים, ניתן להבחין כי הטקסט של המספור מיושר למילה\אות הראשונה. לעומת זאת, בחלק האדום, הטקטס חוזר לתחילת השורה למרות שהוא שייך למספור. מדובר בטעות הפוגעת בסימטריה של כלל הטקסט. רק כשנגמר המספור והטקסט חוזר אל מצבו ה'ראשוני' ללא מספור, יש להתחילו מראשית השורה.

ניקוד משובש

חוסר תשומת לב, רצון לחסוך בכסף או חוסר ניסיון עלולים לשבש את סימני הניקוד ואף להסיר חלק מהם בצורה רנדומאלית. קיימות שתי סיבות עיקריות לניקוד משובש:

  • כשמעבירים טקסט מקובץ וורד לאינדיזיין, חשוב להקפיד על המרה נכונה. הגדרות לא נכונות במעבר בין הוורד לאינזידיין עשויות לגרום לסטיות מוזרות בסימני הניקוד ואף להעלמתו.
  • שימוש בפונט שאינו מורחב. הפונט המורחב מכיל את כל צורות הניקוד אך הוא גם יקר מאוד, לכן מעצבים לא מקצועיים מעדיפים לעתים לחסוך על חשבון חזות סימני הניקוד ולא להשתמש בפונט זה.

בדוגמה הראשונה המצורפת ניתן לראות שחלק מהניקוד לא נמצא במיקום הנכון, ובדוגמה השניה ניתן לראות את הניקוד מופיע בצורה תקינה.

דוגמה לניקוד לא תקין

דוגמה לניקוד תקין

צרו איתנו קשר

מהו עימוד ספר

בצורה הפשוטה ביותר, עימוד ספר זו אמנות הפיכת טקסט ליפה וקריא ביחד עם אלמנטים גרפיים, בפורמט מותאם להדפסה. מעבר לזה, עימוד הוא תהליך של סידור

המשך בקריאה »
שתפו בפייסבוק
דילוג לתוכן